Euro 2012 już za 100 dni. Czy Polska jest gotowa na te mistrzostwa?

Euro 2012 już za 100 dni. Tymczasem w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem minister sportu Joanny Muchy i premiera Donalda Tuska. Minister sportu i turystyki zapewniała, iż oba organizatorskie kraje są przygotowane na nadchodzące mistrzostwa.

Na konferencji podkreślony został fakt, iż niemalże wszystkie zaplanowane inwestycje zostały wykonane lub są w fazie ukończenia. Na najbliższe trzy miesiące jako priorytetowe zadania zostały uznane kwestie sprawności odpraw na przejściach granicznych pomiędzy Polską a Ukrainą. Obecnie na dwóch przejściach kolejowych czeka się od 40 minut do godziny. Na przejściach drogowych czas oczekiwania na odprawę sięga nawet do czterech godzin. Przejścia zostaną wzmocnione dodatkową obsadą, kibice Euro 2012 będą obsługiwanie przez funkcjonariuszy według nowych, usprawnionych zasad. Po wprowadzeniu tych zmian Polska w połowie maja ogłosi swoją pełną gotowość do podjęcia Mistrzostw Europy.
Minister Mucha podkreśliła także kwestie obsługi kibiców podczas meczów. Blisko 50 tysięcy policjantów i 2,5 przedstawicieli pozostałych służb przejdzie kurs języka angielskiego. W szpitalach pomagać będą wolontariusze władający innymi językami obcymi. Komfort kibiców w uczestnictwie w Euro 2012 ma również zapewniać innowacyjna karta „Polish Pass”. Powstała ona przy współpracy w UEFA i będzie można na niej zakodować między innymi bilety na transport miejski i kolejowy a nawet ubezpieczenie zdrowotne. W przygotowaniach kibiców na przyjazd do Polski pomaga strona internetowa dostępna w sześciu wersjach językowych. (www.polishguide2012.pl)

Jeśli chodzi o przygotowanie stadionów to tak naprawdę dzisiejszy mecz Polska –Portugalia zweryfikuje ich gotowość do Euro 2012. Z budową stadionów bywało i różnie i żaden z czterech nowopowstałych obiektów nie został oddany w terminie przez co odwoływane były zaplanowane na nich imprezy taki jak Red Bull X-Fighters czy towarzyskie mecze reprezentacji Polski. Ciężko jest też pochwalić się infrastrukturą i autostradami. Praca wre na wielu odcinkach lecz nie zostaną one ukończone na czas. Plan budowy obejmował 1000 km autostrad i 2000 dróg ekspresowych. Niestety w tym momencie Polska może pochwalić się łącznie 400 km autostrad i około 440 km ekspresówek.

Adam Olkowicz, dyrektor komitetu organizacyjnego Euro-2012 w Polsce utrzymuje, iż nie ma spraw, które moja wywoływać niepokój. Wszystkie działania przebiegają zgodnie z planem. 23 kwietnia zaprezentowane zostaną bilety, które następnie zostaną wysłane do ich szczęśliwych posiadaczy. Tak późną datę premiery biletów Olkowicz tłumacz tym, iż ma to na celu utrudnienie fałszerzom emisji fałszywszy wejściówek. Reprezentacje spodziewane są 2-3 czerwca, 5 czerwca nadawanie rozpocznie międzynarodowe centrum nadawcze (IBS). Inauguracyjny mecz Euro 2012 rozpocznie się 8 czerwca na stadionie narodowym w Warszawie pomiędzy drużynami Polski i Grecji. Finał zaplanowany jest na 1 lipca w Kijowie.

Tym czasem pozostaje nam nic innego jak trzymać kciuki za naszą reprezentację w dzisiejszym towarzyskim meczu z Portugalią.


źródło: http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/598456,100_dni_do_euro_2012_stadiony_sa_drog_nie_ma.html

1 komentarz »

  1. Kamil said,

    Maj 2, 2012 @ 11:12 pm

    Ej no sorki ale co to było ten hymn to żal to było ustawione żeby kase zbić!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Dodaj komentarz