Komunikacyjny koszmar na Euro 2012

Komunikacyjny koszmar – tak w dużym skrócie można opisać sytuację w miastach goszczących mecze Mistrzostw Euro 2012.

Wiele inwestycji, które miały usprawniać komunikację w miastach, a także pomiędzy nimi, nie zostanie ukończonych na czas. Gdańsk nie będzie mógł korzystać z najkrótszego połączenia między stadionem a lotniskiem, we Wrocławiu przebudowa Dworca Głównego zakończona zostanie dopiero w lipcu, Poznań natomiast nadal nie wie, czy zostaną połączone ze sobą Dworzec Główny PKP z PKS. W Warszawie natomiast, zarówno kibice jak i mieszkańcy będą borykać się z budową metra. Organizacja ruchu na czas trwania mistrzostw tylko w samej Warszawie będzie kosztować 8 mln zł. Cała organizacja w czterech miastach wyniesie łącznie 100 mln zł. Kwota ta obejmuje logistykę, transport, bezpieczeństwo czy organizację stref kibica.

Infrastruktura kolejowa na Euro 2012 także pozostawia wiele do życzenia. Nie spełnione zostały obietnice z 2010 roku, kiedy to zapowiadano, iż w 2 godz. 57 minut będzie można dostać się z Warszawy do Gdańska, a w 3 godz. 58 minut do Wrocławia. Niestety, nie udało się wykonać remontów w terminie, trasa Warszawa-Gdańsk będzie remontowana jeszcze do 2013 roku. Sytuacja między Warszawą a Wrocławiem też nie zachęca do podróżowania – dopiero w 2015 roku można się spodziewać skrócenia czasu przejazdu do 3,5 godziny. Obecnie, najszybszy, a co za tym idzie i najdroższy, pociąg pokonuje trasę w blisko 5 godzin. Wybierając tańsze połączenie trzeba się liczyć z 6-cio godzinną podróżą. Pocieszające jest tylko to, iż planu udało się dotrzymać na trasie ze stolicy do Poznania gdzie czas przejazdu zbliża się do tego obiecywanego w 2010 roku, tutaj podróż trwa 2,5 godziny lub 2 godz. 54 minuty tańszymi przewoźnikami.

źródło: http://serwisy.gazetaprawna.pl/transport

1 komentarz »

  1. andreas said,

    Czerwiec 6, 2012 @ 7:31 pm

    Jeżeli Szpakowski Darek będzie komentatorem nie wyjdziemy z grupy. Ten lizus PZPN, wszystkich trenerów kadry, którzy nic nie zrobili,zmieniający zdanie zależnie odwyniku komentowanego meczu.Nigdy nie narażający się aktualnym układom w PZPN, Nigdy nie umiejąc znalezć recepty na polską piłkę po JW Górskim,Piechniczku przyczynił się do 70 miejsca w rankingu FIFA. Ciszewski to on nie jest. Nie poderwie Nas,nie uraduje. Obym się mylił, ale dzięki naszym piłkarzom.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Dodaj komentarz